Od niedzieli, 18 października w białostockiej Alei Bluesa są cztery nowe tabliczki!....
logo
czytaj E-gazety prasa online


Nowe tabliczki w białostockiej Alei Bluesa!

2020-10-19


Aleja Bluesa fot. M.Pawlukiewicz

Białostocki Ośrodek Kultury informuje, że od niedzieli, 18 października w białostockiej Alei Bluesa są cztery nowe tabliczki!

Tabliczkami zostali uhonorowani muzycy: Sebastian Riedel, Tadeusz Dziemski (w jego imieniu tabliczkę odsłonił Maciej Dziemski), Piotr Grząślewicz i Łukasz Wiśniewski.

Z powodu pandemii wydarzenie odbyło się bez udziału publiczności.

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury i Fundacja Miasto B.I.A.Ł.Y.S.T.O.K.

Aleja Bluesa
Rok 1978 był bardzo ważny dla środowiska bluesowego w Białymstoku. Był to rok pierwszych ogólnopolskich sukcesów Kasy Chorych oraz rok, w którym po raz pierwszy zorganizowano festiwal Jesień z Bluesem. Trzydziesta rocznica tych wydarzeń stała się pretekstem do ogłoszenia roku 2008 rokiem bluesa. Jednym z materialnych śladów obchodów tego święta jest pasaż łączący ulice Suraską i Legionową, nazwany Aleją Bluesa. W kamienne płyty układające się jak fortepianowe klawisze wmontowano pamiątkowe tablice z nazwiskami ludzi zasłużonych dla propagowania bluesa. Pierwsza uroczystość odbyła się 3 października 2008 roku. Stolica Podlasia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się uhonorować w taki sposób ten gatunek muzyczny. Stworzenie Alei Bluesa miało przypomnieć młodszemu pokoleniu o dokonaniach najważniejszych muzyków gatunku i zachęcić do poznawania ich twórczości. Blues to jednak nie tylko muzycy. To również cała grupa pasjonatów, propagatorów tego gatunku, którzy wiele lat życia poświęcili, zarażając innych miłością do bluesa. Wystarczy wspomnieć tu Marię Jurkowską, dziennikarkę radiowej Trójki, czy Witolda Frankiewicza, twórcę portalu Blues.pl i założyciela Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Aleja jest miejscem, gdzie uhonorowane zostały ich dokonania. Podsumowując: Aleja jest aleją ludzi, którzy bluesa kochali i kochają.

Źródło informacji: Białostocki Ośrodek Kultury

baner