19 i 18 latek wpadli w ręce kryminalnych w swoich mieszkaniach ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Oszuści "na policjanta" - zatrzymani

2020-10-06

Podlascy policjanci zatrzymali w Warszawie, 18 i 19 latka podejrzanych o oszustwa metodą "na policjanta". Ogó­łem, od trzech seniorek, wyłudzono blisko 200 tysięcy złotych. Młodszy z zatrzymanych usłyszał zarzut oszus­twa i usiłowania oszustwa, natomiast starszy zarzut oszustwa. Za te przestępstwa grozi kara do 8 lat pozba­wienia wolności.

W Białymstoku oraz na terenie powiatu białostockiego, od początku roku, oszuści działający metodą na wnuczka bądź policjanta, próbowali wyłudzić pieniądze od ponad 200 seniorów. W 9 przypadkach pokrzywdzeni stracili swoje oszczędności. Wśród oszukanych osób były 3 biało­stoczanki. Sposób działania oszustów był podobny. Na telefon stacjonarny dzwonił mężczyzna i podając się za policjanta twierdził, że pieniądze na koncie bankowym danej seniorki są zagrożone. Niestety, kobiety uwierzyły w historię oszustów. W efekcie, każda z nich, straciła po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Łączna kwota, jaką oszuści wyłudzili od białostoczanek, to blisko 200 tysięcy złotych. Do zdarzeń tych doszło we wrześniu.

Dzięki wnikliwej pracy podlaskich kryminalnych, do zatrzy­mania dwóch mieszkańców województwa mazowieckie­go, doszło jeszcze w tym samym miesiącu, w Warszawie. 19 i 18 latek wpadli w ręce kryminalnych w swoich miesz­kaniach. Obaj mężczyźni w procederze oszustwa prawdo­podobnie pełnili funkcję "odbieraków", czyli tych, którym pokrzywdzeni przekazywali pieniądze. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie podejrzanym zarzutów. Młodszy z zatrzymanych usłyszał zarzuty oszu­stwa i usiłowania oszustwa, natomiast starszy z podejrza­nych zarzut oszustwa. Decyzją sądu mężczyźni trafili na 3 miesiące do aresztu. Za te przestępstwa grozi kara pozba­wienia wolności do 8 lat.

Tekst i fotografie: KMP Białystok