Zapraszamy do współpracy instytucje i firmy, zwłaszcza te, którym bliska jest filozofia „zero waste” ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-06-24

Dajmy jeansom drugie życie
- akcja MY DLA INNYCH

Fot. P. Żukowski/MY DLA INNYCH

Zakład Aktywności Zawodowej Stowarzyszenia „My dla innych” prowadzi zbiórkę używanych jeansów: spodni i spódnic. Ubrania dostaną drugie życie: uszyte z nich plecaki-worki będą służyć uczniom Szkoły Podstawowej nr 9 w Białymstoku w nowym roku szkolnym.

– Szykujemy powitalne prezenty dla uczniów pierwszych klas – mówi Edyta Harasimczuk, dyrektor SP nr 9. – Nasza szkoła przywiązuje dużą wagę do edukacji ekologicznej i dlatego, aby pokazać dobre wzorce, zamówiliśmy w Sto­warzyszeniu „My dla innych” jeansowe plecaki-worki dla pierwszoklasistów i uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Będziemy też organizować warsztaty ekolo­giczne i recyklingowe. Myślę, że to dobry sposób uczenia innego spojrzenia na sprawy ochrony środowiska i nad­miernego konsumpcjonizmu.

– Pracownie Zakładu Aktywności Zawodowej Stowarzy­szenia „My dla innych” przygotowują osoby z niepełno­sprawnościami do pracy zawodowej – mówi Rafał Śre­dziński, prezes Stowarzyszenia „My dla innych”. – Zama­wiając nasze usługi szkoła wspiera ich rehabilitację, bo to właśnie te osoby będą szyły plecaki szkolne. Zapraszamy do współpracy także inne instytucje i firmy, zwłaszcza te, którym bliska jest nasza filozofia „zero waste” – wykorzy­stywania materiałów z recyklingu do produkcji rękodzieła.

Produkcja jeansów, jak alarmują ekolodzy, nie jest przyja­zna środowisku. Do wyprodukowania pary spodni z tego materiału trzeba zużyć nawet 7-9 tys. litrów wody. Innym problemem jest proces piaskowania wykorzy­stywany do ich sztucznego przecierania – szkodliwy dla wykonują­cych go pracowników.

Dlatego warto kupować jeansy dobrej jakości, które zos­taną z nami na lata lub używane.

Wszystkich, którzy chcieliby obdarować stowarzyszenie jeansami, prosimy o przynoszenie ich do Sklepu Charyta­tywnego przy ul. Antoniuk Fabryczny 34, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00.


Tekst: Joanna Dolecka mydlainnych.pl

baner