Twórcy łazika mają już na swoim koncie kilka nagród w tematycznych konkursach ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-03-24

Uczniowski projekt zrealizowany

fot. UM Białystok

Sandra Mordasewicz, Sergiusz Jakuszewicz i Mateusz Kraśnicki – uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej – zaprojektowali i zbudowali pojazd wykonujący pomiary różnych gazów i pyłów w powietrzu. Inicjatywę wsparło finansowo Miasto Białystok.

Autorzy łazika „EV-Wozduch 1” zaprezentowali wczoraj (23 marca) efekt swojej pracy podczas spotkania z zastę­pcą prezydenta Białegostoku Adamem Musiukiem. Opowiedzieli o tym, jak ważne jest monitorowanie jakości powietrza w najbliższym otoczeniu oraz dbałość o jego czystość. Stworzony przez uczniów mobilny robot służy do pomiaru stanu powietrza, a wyniki badań są publikowane w czasie rzeczywistym na stronie projektu ev-wozduch.pl. Pomysł został doceniony przez Miasto, które postanowiło go wesprzeć. Dzięki tej pomocy uczniowie zamontowali w łaziku profesjonalne czujniki do pomiarów i mogą prowadzić internetową stronę projektu.

– Wprawdzie Białystok na mapie Polski jest tak zwaną „zieloną plamą”, co oznacza, że mamy tutaj najwyższą jakość powietrza w kraju, jednak cieszę się, że białostocka młodzież ma świadomość zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska i stara się swoimi inicjatywami im przeciwdziałać. Wymiar edukacyjny i praktyczny projektu jest bardzo cenny. Gratuluję autorom i mam nadzieję na kolejne ciekawe pomysły i propozycje – powiedział zastępca prezydenta Adam Musiuk.

Twórcy łazika mają już na swoim koncie kilka nagród w tematycznych konkursach. Nie spoczywają na laurach, stawiają przed sobą kolejne wyzwania. Planują rozwijać projekt „EV-Wozduch 1” m.in. poprzez instalowanie stacjonarnych czujników, na przykład w szkołach. Wiązałoby się to również ze spotkaniami z rówieśnikami oraz przekonywaniem do badań i dbałości o jakość powietrza.


Agnieszka Błachowska - UM Białystok