Złodzieje działają nie tylko po zmroku i w miejscach, gdzie istnieje niskie ryzyko, że zostaną zauważeni ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Nasiliły się kradzieże katalizatorów! Zachowajcie czujność!

2021-07-19

fot. pixabay.com

Na terenie Białegostoku, od początku czerwca łupem przestępców padło już 46 katalizatorów. Złodzieje bez skrupułów kradną w dzień, w miejscach z monitorin­giem. Samo wycięcie katalizatora z zaparkowanego samochodu zajmuje im zaledwie kilka minut. Bądźcie czujni. Zwracajcie uwagę na obce osoby i pojazdy poja­wiające się na osiedlowych parkingach.

Złodzieje działają nie tylko po zmroku i w miejscach, gdzie istnieje niskie ryzyko, że zostaną zauważeni. W ostatnich dniach do kradzieży dochodzi w ciągu dnia, w miejscach o nasilonym ruchu oraz objętych monitoringiem.

Schemat działania jest zawsze podobny. Osoba wyposa­żona w lewarek i urządzenie do cięcia metalu wysiada i niezauważenie wchodzi pod podwozie, skąd wycina ka­talizator. Osoby te zaczepione przez przechodniów infor­mują, że zepsuł im się pojazd i próbują naprawić usterkę. To nie wzbudza niczyich podejrzeń.

Cały proceder nie trwa długo, dlatego tak ważna jest reak­cja mieszkańców lub przechodniów na to, co się dzieje wo­kół nas. Jeśli widzimy kogoś, kto wykonuje jakieś prace przy samochodzie, używając do tego lewarka i słychać głośne dźwięki, zaalarmujmy niezwłocznie Policję. Tylko wtedy jest szansa złapać złodzieja na gorącym uczynku. Nawet jeśli okaże się, że to właściciel auta reperuje coś w swoim samochodzie, funkcjonariusze szybko wyjaśnią sprawę i odjadą. Nie możemy być obojętni, bo katalizatory nie mają numerów identyfikacyjnych, przez co trudno namierzyć ich właścicieli. Przy tego typu kradzieżach ogromne znaczenie ma czas reakcji, dlatego reaguj gdy widzisz obce podejrzanie zachowujące się osoby w twojej okolicy. Nigdy nie możesz mieć pewności, że złodziej nie czyha akurat na twoje mienie.

W każdej sytuacji dzwoń pod numer alarmowy ☎ 112. Reaguj, nie akceptuj!


Tekst: KMP Białystok