Tegoroczna Jesień z Bluesem odwołana, na pocieszenie bluesowe koncerty online
logo
czytaj E-gazety prasa online


Tegoroczna Jesień z Bluesem odwołana,
na pocieszenie bluesowe koncerty online

2020-11-19


Kasa Chorych, fot. Piotr Cierebiej; Cynamonowa Kaczka fot. Tomasz Pienicki

Od kilku już dekad listopad to w Białymstoku miesiąc wyjątkowy, miesiąc wielu bluesowych odkryć i wzruszeń. W listopadzie odbywają się organizowane przez Białostocki Ośrodek Kultury Zaduszki Bluesowe oraz festiwal Jesień z Bluesem, podczas którego nasze miasto gości fantastycznych artystów z Polski i całego świata, a także fanów bluesa z całego kraju.

Niestety, w tym roku nie będzie to możliwe, a 36. edycja festiwalu, planowana w terminie 19-21 listopada 2020 r. została odwołana z powodu pandemii.

Mamy nadzieję, że brak największego bluesowego święta choć trochę osłodzą dwie muzyczne niespodzianki (o których poniżej) oraz wyjątkowy hejnał, który można będzie usłyszeć z ratuszowej wieży od 19 do 22 listopada, oczywiście w samo południe.
Przypomnijmy, że harmonijkową wersję hejnału miejskiego w wykonaniu znanego bluesmana Tomka Kamińskiego, będącego oryginalną formą promocji naszego festiwalu, po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2012 roku.

Muzyczne niespodzianki, jakie szykujemy to dwa koncerty, które nagrywamy specjalnie dla wiernych fanów Jesieni, żeby mogli choć trochę poczuć klimat festiwalu.

Oba koncerty zostaną udostępnione bezpłatnie na profilu FB Jesieni z Bluesem:
• 27 listopada o godz. 18:00 - koncert Kasy Chorych
• 4 grudnia o godz. 18:00 - koncert Cynamonowej Kaczki

Serdecznie zapraszamy!

Kasa Chorych
Niekwestionowana legenda polskiego blues-rocka, należąca do grona najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki (nie tylko bluesowej). Zespół został założony w 1975 roku przez grającego na harmonijce ustnej Ryszarda „Skibę” Skibińskiego i gitarzystę Jarosława Tioskowa. To dzięki nim polski blues w połowie lat 80. zyskał nowy, świeży wymiar i dostał zastrzyk ożywczej energii, co sprawiło, że bluesem zainteresowali się również młodzi ludzie, a muzyka bluesowa rozbrzmiewała na najważniejszych festiwalach rockowych w Polsce. Po tragicznej śmierci „Skiby” w 1983 roku, zespół zawiesił działalność. Dopiero w 1992 roku, muzycy pod wodzą Jarosława Tioskowa skrzyknęli się na nowo.
W 2017 roku, po ponad 40 latach grania zespół Kasa Chorych ogłosił koniec działalności. Jednak miłość do muzyki i wspólnego grania sprawiają, że artyści nadal spotykają się na scenie.

Skład zespołu:
Jarosław Tioskow – gitara, gitara slide, wokal
Michał „Cielak” Kielak – harmonijka
Jacek Kaczyński – gitara basowa
Włodek Dudek - gitara
Maciek Niedzielko – perkusja

Cynamonowa Kaczka
Zespół dobrych przyjaciół i jeszcze lepszych muzyków, których zebrał Jacek Kaczyński przy okazji Jesieni z Bluesem 2013.
Jacek Kaczyński: "Pytano mnie: „Jak ci się udało zebrać wokół siebie tylu świetnych artystów?”. Otóż odpowiedź jest prosta – wszyscy podobnie czujemy granie, podobnie podchodzimy do pracy, a przede wszystkim: kochamy to ponad wszystko! Najlepszym dowodem jest fakt, że CK miał być jednorazowym projektem, a jednak ciągle jesteśmy z Państwem."

Skład zespołu:
Krzysztof Gorczak – wokal
Tomasz Kamiński – harmonijka
Maciej Samluk – gitara
Grzegorz Kluczyński – gitara
Marek Kisiel – fortepian, instrumenty klawiszowe
Jacek Kaczyński – gitara basowa
Jakub Kisiel – instrumenty perkusyjne
Maciej Niedzielko – perkusja
Maciej Dziemski - perkusjonalia
Tina Karolina Lech – chórek
Ewa Duszczenko – chórek

Źródło informacji: Białostocki Ośrodek Kultury

baner