Uwierzyła oszustowi, który zadzwonił do niej na numer stacjonarny i podał się za policjanta...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Seniorka straciła biżuterię i oszczędności.

2021-02-24

fot. pixabay.com

Mieszkanka Białegostoku uwierzyła oszustowi, który zadzwonił do niej na numer stacjonarny i podał się za policjanta. 76-latka najpierw wzięła biżuterię, wypłaciła oszczędności z banku, a następnie całość pozostawiła w umówionym miejscu.

Wczoraj, 76-letnia białostoczanka poinformowała policjan­tów, że padła ofiarą oszustwa. Do zdarzenia doszło po 13 na białostockim osiedlu Dziesięciny. Wówczas do seniorki zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Jak zwykle oszust zadzwonił na telefon stacjonarny i poinfor­mował, że jej oszczędności są zagrożone. Dodał, że grupa przestępcza wykorzystując dowód osobisty seniorki, pró­buje wypłacić pieniądze z jej konta bankowego. W dalszej rozmowie nakłonił kobietę, aby wypłaciła z banku wszyst­kie swoje oszczędności, zebrała biżuterię i pozostawiła pod umówionym drzewem. W ten sposób 76-latka była przekonana, że uchroni swoje oszczędności przed przes­tępcami. Niestety cała ta opowieść okazała się legendą, a rzekomy funkcjonariusz oszustem.
76-latka przekazała ponad 10 tysięcy złotych i biżuterię o wartości około 5 tysięcy złotych.

Policjanci po raz kolejny apelują o zachowanie ostrożno­ści oraz ostrzeżenie swoich najbliższych!

Nie pozwól, aby ktoś z twoich bliskich padł ofiarą oszu­sta!


PAMIĘTAJ!

✔ Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
✔ Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności, ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.
✔ Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
✔ Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj żadnych pożyczek czy kredytów. Nie przekazuj nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł.
✔ Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o zagrożeniach.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagroże­niach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.


Tekst i fotografie: KMP Białystok