Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na dwa filmowe seanse w plenerze! Wstęp wolny...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na dwa filmowe seanse w plenerze!

2021-05-12

Kadr z filmu „Włoskie wakacje”

Zanim kina zostaną ponownie otwarte, Białostocki Ośro­dek Kultury zaprasza na dwa filmowe seanse w plenerze!

✔ WŁOSKIE WAKACJE
15 maja 2021, godz. 21:30
✔ KŁAMSTEWKO
22 maja 2021, godz. 21:30

Plac przy BOK, ul. Legionowa 5 - wstęp wolny

Włoskie wakacje
reż. James D'Arcy
obsada: Liam Neeson, Micheál Richardson, Valeria Bilello, Lindsay Duncan, Yolanda Kettle, Helena Antonio

Robert i jego syn Jack przyjeżdżają do Włoch, by jak najszybciej sprzedać rodzinną willę. Okazuje się jednak, że dom wymaga gruntownego remontu, ich przymusowe wakacje potrwają dłużej niż zakładali, a w malowniczej Toskanii… wszystko można zacząć od nowa.

Malownicza wioska w Toskanii, lokalne wino, najlepsze risotto i włoskie słońce, które zmienia wszystko. Czy można wyobrazić sobie lepsze miejsce? Robert i jego syn Jack od lat utrzymują raczej sporadyczny kontakt, a jedną z niewielu łączących ich rzeczy jest rodzinna willa w Toskanii. Kiedy Jack wpada w finansowe tarapaty, postanawia odezwać się do ojca i namówić go do sprzedaży domu. Obaj chcą jak najszybciej załatwić sprawę, podpisać odpowiednie papiery i wrócić do swojego londyńskiego życia.

Wszystko jednak komplikuje się, gdy na miejscu zamiast pięknego domu, który zapamiętali, zastają kompletną ruinę. Robert i Jack będą musieli spędzić razem więcej czasu niż zakładali i przeprowadzić gruntowny remont, aby sprzedać posiadłość. Wspólne prace idą naprawdę źle, ale zagubionym mężczyznom z pomocą przychodzą mieszkańcy pobliskiego miasteczka, w tym Natalia, właścicielka lokalnej restauracji.

Z każdym kolejnym dniem Robert i Jack przekonują się, że tu czas płynie inaczej, to co wydawało się ważne, może poczekać, a Toskania to miejsce, w którym być może warto spróbować wszystkiego od nowa.


Kadr z filmu „KŁAMSTEWKO”

KŁAMSTEWKO
reż. Lulu Wang
obsada: Awkwafina, Zhao Shuzhen, Tzi Ma, Diana Lin

Słodko-gorzki film Lulu Wang był jednym z przebojów festiwalu Sundance. Komediodramat Amerykanki o chińskich korzeniach w idealnych proporcjach łączy humor ze wzruszeniem, a osobistą historię z imponującą lekkością przekuwa we wspólne doświadczenie wszystkich, którzy kiedykolwiek znaleźli się gdzieś pomiędzy: krajami, kulturami, językami. Między dzieciństwem a dorosłością.
Billi (w tej roli nagrodzona Złotym Globem aktorka i raperka Awkwafina) mieszka z rodzicami w Nowym Jorku i właśnie tam zastaje ją wiadomość o ciężkiej chorobie żyjącej w Chinach babci. Jak mówi matka Billie, “Chińczycy twierdzą, że tym, co zabija nie jest rak, tylko strach”, więc cała familia decyduje o tym, aby ukryć złe wieści przed chorą i odwiedzić ją tłumnie pod naprędce skleconym pretekstem: hucznym weselem kuzyna.
Nic nie szkodzi, że kuzyn i jego japońska dziewczyna znają się od zaledwie trzech miesięcy…
Wychowana w Stanach Billie nie może pogodzić się z kłamstwem, ale i chłodem, z jakim Chińczycy tamują wszelkie emocje. Naznaczona przez dwa kraje, nieustannie przeżywa tożsamościowy konflikt – i częściej jest to komedia, niż dramat.

  "Ten film to afirmacja życia. Rozgrzeje Wasze serca!"
ReelViews

  "Rewelacyjny pod każdym względem film Lulu Wang ze zjawiskową Awkwafiną to zabawny, wzruszający, pełen życia film o relacjach rodzinnych w każdej kulturze!"
The Rolling Stone

  "Lulu Wang z humorem opowiada o kulturowym i pokoleniowym zderzeniu, o przemijaniu miejsc i ludzi, o desperackim szukaniu siebie pośród sprzecznych wizji i wartości. A przede wszystkim o tym, że język emocji jest być może najważniejszym z tych, które warto znać".
(Małgorzata Sadowska)


Źródło informacji i fotografie: Białostocki Ośrodek Kultury

baner