Zweryfikuj jakie stacje paliw w tym roku, pozytywnie przeszły kontrolę UOKiK ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Jakość paliw pod lupą UOKiK

2021-06-18

fot. pixabay.com

Od stycznia do końca kwietnia 2021 r. do badań pobrano łącznie 532 próbki paliw ciekłych, w tym 248 próbki ben­zyn i 284 próbki oleju napędowego. Do tej pory inspekto­rzy stwierdzili, że 12 próbek paliw ciekłych nie spełnia wymagań jakościowych. Stanowi to 2,26 proc. zbadanych próbek. Większość to olej napędowy. Wszystkie pobrane w tym okresie próbki gazu (LPG) spełniały wymagania ja­ko­ściowe.

Przypominamy konsumentom, że samodzielnie mogą sprawdzić jakość paliw na stacjach, które skontrolowali­śmy. Wystarczy zajrzeć na mapę paliw, dostępną na stronie internetowej Urzędu. Ponadto firma Neptis zintegrowała dane UOKiK z kontroli paliw ze swoją aplikacją nawigacyj­ną Yanosik. Wraz z czerwcową aktualizacją można zwery­fi­kować w niej jakie stacje, pozytywnie przeszły kontrolę UOKiK.

- Celem kontroli paliw dostępnych na stacjach jest zapew­nienie im najwyższej jakości, a także bezpieczeństwa uży­t­kowania dla konsumentów i przedsiębiorców. Zachęcamy wszystkich potencjalnie zainteresowanych tematyką do wykorzystywania danych z naszych działań. Wyniki kont­roli są ogólnodostępne i na bieżąco aktualizowane – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Jeżeli podczas tankowania do pełna dystrybutor na stacji paliw wskazał ilość paliwa o kilka litrów większą niż mieści się w baku pojazdu, zwróć się do Głównego Urzędu Miar. Inspektorzy Urzędu Miar mogą skontrolować wskazaną stację i sprawdzić, czy licznik w dystrybutorze wskazuje prawidłową ilość tankowanego paliwa.

Cały raport na stronie UOKiK


Tekst - Biuro Prasowe UOKiK

baner