Obraz "Święty Józef Kalasanty" z katedry pw. Trójcy Przenajświętszej w Drohiczynie w rejestrze zabytków!
logo
czytaj E-gazety prasa online


2020-11-04

Obraz "Święty Józef Kalasanty" w rejestrze zabytków!


Decyzją z dn. 02.11.2020 roku, prof. Małgorzata Dajno­wicz, podlaska konserwator zabytków wpisała do rejestru zabytków województwa podlaskiego obraz "Święty Józef Kalasanty" z katedry pw. Trójcy Przenaj­świętszej w Drohiczynie.

Powstanie obrazu datuje się na 3 ćw. XVIII wieku. Prawdopodobnie, jego autorem jest pijar Łukasz (Karol) Hübel, który w 1775 roku przebywał w Drohiczynie.

Obraz w kształcie prostokąta wertykalnego, został nama­lowany techniką olejną na płótnie. Dzieło przedstawia postać świętego Józefa w pozycji klęczącej, wpatrzonego w Chrystusa na krzyżu. W dolnej części przedstawienia, poniżej ołtarza, ukazane są dwa putta. Jeden wskazuje dłonią postać świętego. Drugi, trzymając w dłoniach wstęgę z napisem z Księgi Przysłów: "Mąż posłuszny będzie mówił zwycięstwo", spogląda na zakonnika.

"Obraz posiada wartości artystyczne. Jest dziełem stano­wiącym przykład malarstwa barokowego. O wysokim poziomie artystycznym świadczy m.in. technika opraco­wania detali - dłoni i twarzy św. Józefa oraz putt. Sposób operowania światłem, a także zastosowanie elementów symbolicznych m.in. czaszki i dyscypliny podnoszą walory artystyczne tego dzieła." - - prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków. Przedstawienie zostało wzbogacone silnymi kontrastami podkreślającymi najis­totniejsze elementy kompozycji. Postacie wydobywające się z ciemnego tła skłaniają odbiorcę do refleksji. 

O wpisanie obrazu do rejestru zabytków do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zwróciło się Wyższe Seminarium Duchowne Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie.

Tekst i fotografia: Paulina Borodziuk Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku

baner