Teatr Dramatyczny w Białymstoku zaprasza na pierwszą w historii internetową premierę...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Premiera „Irańskiej konferencji”

2020-08-24

fot. Ewa Krajewska

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na pierwszą w historii internetową premierę nagrania spektaklu. W piątkowy wieczór, 28 sierpnia, widzowie będą mogli obejrzeć wyjątkowe wydarzenie – przedstawienie „Irańska konferencja” Iwana Wyrypajewa, które powstało we współpracy z Narodowym Teatrem Akademickim im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi.

Premiera spektaklu „Irańska konferencja” planowana była na wrzesień jako niespodzianka dla fanów teatru. Jednak w związku z wydarzeniami na Białorusi, białostocki teatr postanowił nie czekać i już w najbliższy piątek, o godz. 20.00 zaprezentować to wyjątkowe przedstawienie. Wydarzenie stworzyli w czerwcu aktorzy Teatru Dramatycznego: Dorota Białkowska-Krukowska, Marek Cichucki, Rafał Olszewski, Patryk Ołdziejewski, Marek Tyszkiewicz wraz z artystami z Mińska: Ramanem Padalaką, Alaksandrem Padabiedem, Viktoryją Čaŭłytką, Ivanem Trusem oraz Juliją Špileŭskają. Całość wyreżyserował Džmitryj Ciško.

– Współpraca między naszymi teatrami trwała od kilku lat. W ubiegłym roku gościliśmy artystów tej narodowej, białoruskiej sceny na naszym festiwalu „Kierunek Wschód”. Mieliśmy nadzieję spotkać się z Dyrektorem Pavlem Latushką i jego zespołem w Białymstoku także i w tym roku. Niestety nie będzie nam to dane, dlatego chcielibyśmy podzielić się z widzami nagraniem naszej pierwszej w historii, wspólnej realizacji spektaklu – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

„Irańska konferencja” to sztuka znanego i cenionego twórcy Iwana Wyrypajewa - nazwanego przez „The New York Times” najbardziej obiecującym dramatopisarzem Europy. Spektakl ma w sobie dużą dawkę humoru i inteligentnej ironii, połączonej z ważkimi pytaniami i diagnozami na temat współczesności. Sztukę na język polski przetłumaczyła Karolina Gruszka, a na język białoruski Maryja Puškina.

To już drugie z wydarzeń zorganizowanych w tym roku przez obydwa teatry. Z okazji Dnia Teatru Publicznego 21 maja odbyło się czytanie fragmentów „Pana Tadeusza”. Dzieło Adama Mickiewicza w języku polskim przeczytali na żywo aktorzy w Białymstoku, a w Mińsku – artyści Narodowego Teatru Akademickim im. Janki Kupały. Obydwa wydarzenia odbyły się dzięki inicjatywie Pana Artura Michalskiego – Ambasadora RP w Mińsku.

Powstanie spektaklu „Irańska konferencja” zostało dofinansowane z budżetu Województwa Podlaskiego, ze środków Ambasady Polskiej RP w Mińsku oraz Instytutu Polskiego w Mińsku. Premierowa transmisja nagrania odbędzie się w piątek, 28 sierpnia, o godz. 20.00 na stronie Teatru Dramatycznego na Facebooku oraz na kanale instytucji w serwisie YouTube.

Tekst i fotografie Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku

baner