W niedzielę (6 grudnia) w naszym mieście rozbłysną świąteczne iluminacje ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Białystok w świątecznej aurze

2020-12-03

fot. UM Białystok

W niedzielę (6 grudnia) w naszym mieście rozbłysną świąteczne iluminacje. Oprócz ozdób, do których biało­stoczanie przyzwyczaili się w poprzednich sezonach, pojawią się nowe. Będą to na przykład stylizowane figury, ale też dekoracje latarniowe typu „choinka” czy „korona”. Ponadto na Rynku Kościuszki rozpocznie się Jarmark Świąteczny przed Ratuszem, który potrwa do 20 grudnia.

W tym roku Białystok będzie wyglądał nie mniej odświęt­nie niż w poprzednich latach. Bożonarodzeniową atmo­sferę będziemy zawdzięczać efektownym dekoracjom świetlnym, które ozdobią główne ulice, place i skwery. Wszystkie iluminacje zostaną włączone 6 grudnia o godz. 16.00. Niestety, ze względu na obostrzenia naszego miasta nie odwiedzi Mikołaj z Laponii, nie odbędzie się Wigilia Miejska, ani sylwestrowy koncert przy Ratuszu.

– Jesteśmy w tym roku zmuszeni zrezygnować z niektó­rych miejskich tradycji bożonarodzeniowych, jednak pos­tanowiliśmy to jakoś wynagrodzić naszym mieszkań­com. Chcemy, żeby Białystok wyglądał pięknie i emanował aurą Świąt Bożego Narodzenia bardziej, niż kiedykolwiek. 6 grudnia warto zobaczyć na własne oczy, jak prezentuje się nasze miasto w świątecznej szacie – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Na Rynku Kościuszki, tuż przy budynku Astorii, jak co roku stanęła miejska choinka. Towarzystwa dotrzymywać jej będą nowe dekoracje świetlne w kształcie prezentu świą­tecznego, bombki i sań z reniferami – zostaną rozmiesz­czone w kierunku pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego i kwiaciarni Żonkil. Przy fontannie stanie podświetlony napis #Białystok. Na plac przed Teatr Dramatyczny wrócą postacie z czasów Branickich. Wyjątkowy akcent świąte­czny pojawi się w najbardziej rozpoznawalnym miejscu Białegostoku – przy Pałacu Branickich stanie kareta z końmi, zagoszczą tam także postacie Branickich.

Jednocześnie 6 grudnia na Rynku Kościuszki rozpocznie się bożonarodzeniowy jarmark, również udekorowany iluminacjami na wzór miasteczka świątecznego. Jarmark potrwa do 20 grudnia. Będzie czynny codziennie w godz. 12.00-20.00.

Od 6 grudnia do 2 lutego białostoczanie będą mogli cie­szyć się widokiem różnego rodzaju dekoracji w centrum miasta. Ozdobione zostaną między innymi: Plac Nieza­leżnego Zrzeszenia Studentów, drzewka przy zachodniej pierzei Rynku Kościuszki, fontanna przy Ratuszu, Rajskie Drzewko na Placu Jana Pawła II, rondo Lussy. Na ulicy Lipowej pojawią się przewieszki uliczne, a drzewa udeko­rują świetlne sznury typu LED. Wzdłuż odcinków takich ulic, jak Curie-Skłodowskiej, Lipowa, Suraska, Rynek Kościuszki, Kilińskiego, Piłsudskiego, Sienkiewicza na latarniach zostaną zamontowane dekoracje typu choinki, kule, dzwonki, korony, żyrandole, parasole i inne.

Tekst: Agnieszka Błachowska /UM Białystok