Gigantyczny transport nielegalnych papierosów przechwycony przez podlaskie służby ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Gigantyczny transport nielegalnych papierosów przechwycony przez podlaskie służby

2021-02-22


fot. POSG

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicz­nej oraz podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt ponad 1,8 mln paczek nielegalnych papierosów. Wartość przechwyconej na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy kontrabandy to blisko 27,6 mln złotych. To największa w historii udaremniona próba przemytu papierosów na polskich przejściach granicznych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej i KAS z polsko-biało­ru­skiego przejścia granicznego w Kuźnicy wytypowali do szczegółowej kontroli dwa polskie tiry wjeżdżające do naszego kraju. W trakcie sprawdzania obu ciężarówek okazało się, że w ich naczepach, zamiast deklarowanych desek, znajdują się ogromne ilości papierosów bez pol­s­kich znaków akcyzy.

W jednej z naczep funkcjonariusze ujawnili 927,5 tys. pa­czek papierosów, natomiast w drugiej 918 tys. Łącznie w obu naczepach znajdowało się ponad 1,8 mln paczek białoruskich papierosów o szacunkowej wartości blisko 27,6 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży Skarb Państwa straciłby ponad 44,8 mln zł.

Wobec 3 obywateli Polski (2 kierowców i ich zmiennika) wszczęte zostało śledztwo, które prowadzą funkcjonariu­sze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. Do sprawy zabezpieczono papierosy oraz samochody ciężarowe. Dodatkowo w jednym z nich funkcjonariusze stwierdzili ingerencję w pole numerowe nadwozia. Zatrzymani mężczyźni w wieku 19, 21 i 55 lat decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

mjr SG Katarzyna Zdanowicz - Rzecznik Prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej

baner