Prezes UOKiK wszczął postępowania wobec podmiotów wprowadzających na rynek marynarki, garnitury i koszule
logo
czytaj E-gazety prasa online


Fałszowanie składu surowcowego odzieży

2021-02-22

fot. pixabay.com

• „Wełniana” marynarka wełnę zawierała jedynie na ety­kiecie – w jej składzie za to był poliester i wiskoza. W ko­szuli zamiast 80 proc. bawełny było jej 35 proc.
• W oparciu o wyniki kontroli Inspekcji Handlowej i bada­nia laboratoryjne Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wdro­żył postępowania właściwe wobec podmiotów wprowa­dzających na rynek marynarki, garnitury i koszule.
• Firmom Dastan Logistics, Kubenz i Recman Prezes UOKiK postawił zarzuty wprowadzania konsumentów w błąd za co grozi kara do 10 proc. obrotów.

[Warszawa, 22 lutego 2021r.] Na etykiecie lub wszywce ub­rania powinniśmy znaleźć informację o jego prawdziwym składzie surowcowym. Jak wykazały kontrole Inspekcji Handlowej i szczegółowe badania laboratoryjne, z rzetel­nością w tym zakresie bywa różnie i wszywki nie zawsze mówią prawdę o użytych włóknach. Prezes UOKiK wyko­rzystał te ustalenia i wszczął postępowania przeciwko podmiotom wprowadzającym na rynek męską odzież wi­zytową, u których stwierdzono największe nieprawidłowo­ści. Są to: Dastan Logistics Paulina Staniaszek z Tuszyna, Kubenz z Ełku oraz Recman z Suwałk. Zarzuty dotyczą wprowadzania konsumentów w błąd.

- Każdy konsument ma prawo do rzetelnej informacji o jakości produktu i w tym zakresie ufa zapewnieniom sprze­dawcy czy producenta. Niestety, nie jest w stanie samodzielnie sprawdzić, czy prezentowane informacje o składzie jakościowym surowca pokrywają się z rzeczywi­stością. Dlatego przychodzimy konsumentom z pomocą i badamy skład różnych produktów w akredytowanych laboratoriach UOKiK. Wyniki kontroli odzieży wizytowej pozwoliły na postawienie zarzutów przedsiębiorcom w zakresie wprowadzania konsumentów w błąd. W tym roku kontynuujemy działania i sprawdzamy jakość odzieży, tak aby zapewnić konsumentom dostęp do prawidłowych informacji o składzie surowca, z którego jest wykonany dany produkt. Konsumenci mają prawo do rzetelnej infor­macji, mającej przecież fundamentalne znaczenie dla po­dejmowanych przez nich decyzji czy i satysfakcji z użyt­ko­wania zakupionych produktów – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Badania laboratoryjne
Inspektorzy Inspekcji Handlowej w 2019 r. oraz na począ­tku 2020 r. odwiedzili sklepy sprzedające męską odzież wizytową. Przekazali do laboratorium UOKiK w Łodzi do badań garnitury, marynarki i koszule.

Badania wykazały, że największe nieprawidłowości mię­dzy informacją na etykiecie a rzeczywistym składem do­ty­czyły trzech firm: Dastan Logistics Paulina Staniaszek, Kubenz oraz Recman.

Przykłady:
✔ Koszula Dastan Logistics – zgodnie z etykietą powinna zawierać 80 proc. bawełny i 20 proc. poliesteru. Co wykazały badania? Poliester 65,1 proc., bawełna 34,9 proc.
✔ Garnitur męski MONACO firmy Kubenz powinien być wykonany w całości z wełny, a podszewka z wiskozy. Co wykazały badania? Użyto poliestru (69,1 proc.) i wiskozy (30,9 proc.), a podszewka była całkowicie z poliestru.
✔ Marynarka od garnituru BERTIN marki Recman powinna zawierać 80 proc. wełny i 20 proc. poliestru. Co wykazały badania? Poliester 78,6 proc. i wiskoza 21,4 proc. Wełny brak.

Zarzuty Prezesa UOKiK
Na podstawie wyników badań laboratoryjnych Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów. Dotyczą one: Dastan Logistics Paulina Staniaszek, Kubenz oraz Recman. Maksymalna sankcja to 10 proc. ubiegłorocznego obrotu przedsiębiorcy.

– Rosną wymagania konsumentów co do jakości produk­tów – prawidłowa informacja ma kluczowe znaczenie nie tylko dla potrzeb określenia czy oferowana cena jest adekwatna do wartości użytkowej produktu, ale również prawidłowej eksploatacji czy konserwacji danego wyrobu. Gdyby konsument wiedział, że w marynarce „wełnianej” nie ma ani grama wełny, mógłby odstąpić od zakupu bądź inaczej konserwować produkt. Będziemy coraz częściej wykorzystywać ustalenia Inspekcji Handlowej i wyniki badań laboratoryjnych do prowadzenia postępowań wobec nieuczciwych przedsiębiorców – dodaje Prezes UOKiK.

Na co zwrócić uwagę kupując garnitur?
✔ Tkanina wierzchnia – dobierz ją odpowiednio do swoich oczekiwań. Weź pod uwagę, czy garnitur ma wytrzymywać długie podróże, częste składanie i transport w walizce, w jakich porach roku będziesz go nosił.
✔ Gramatura tkaniny – zwykle waha się od 220 do 400 g, odpowiada to wadze metra kwadratowego danej tkaniny. Im chłodniej, tym gramatura powinna być większa.
✔ Skręt nitek – standardowe oznaczenia to Super 100’s, 120’s czy 130’s. Odnoszą się do grubości włosa, z którego została wykonana nić. Im wyższa liczba, tym tkanina jest szlachetniejsza i delikatniej­sza, ale też bardziej podatna na zagniecenia.
✔ Wełna i dodatek innych włókien. Wełna meryno­sowa jest komfortowa i przyjemna w dotyku, nie trzeba jej często prać i czyścić, a także jest łatwa w prasowaniu. Jest jednak podatna na zagniecenia. Niewielka domieszka poliestru lub poliamidu (5-10 proc.) zwiększa odporność na tarcie tkaniny weł­nia­nej, nie pogarszając znacząco cech wełny.

Masz zastrzeżenia lub wątpliwości? Zgłoś je do Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej.


Tekst - Biuro Prasowe UOKiK

baner