Odwołaj e-wizytę w ZUS jeśli nie możesz z niej skorzystać ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Odwołaj e-wizytę w ZUS jeśli nie możesz z niej skorzystać

2020-11-04

W październiku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wpro­wadził e-wizyty, dzięki którym klienci mogą umó­wić się z ekspertem na zdalną wideokonsultację. Od 4 listopada e-wizyta jest dostępna we wszystkich pla­cówkach ZUS w całym kraju.

- Jeśli mamy umówioną e-wizytę w ZUS, a coś nam waż­nego wypadło albo już jej nie potrzebujemy, pamiętajmy by zrezygnuj z wideoporady, aby mógł skorzystać z niej ktoś inny – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rze­cznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

W październiku zarezerwowano 1122 e-wizyty w ZUS. Nasi eksperci byli gotowi na każdą z nich. Jednak w przypadku 350 e-wizyt nie pojawili się na nich nasi klienci. Tylko co szósta z nich zrezygnowała w naszym systemie z wideo­porady. - Nie odwołując spotkania, którego już nie potrze­bujemy pozbawiamy inne osoby możliwości skorzy­stania z nowej usługi- wyjaśnia rzeczniczka.

Jak działa e-wizyta
Bezpośrednio po dokonaniu rezerwacji oraz w dniu e-wi­zyty Zakład przekazuje link do rezygnacji z zaplanowane­go spotkania, jeśli klientowi coś wypadło, albo już go nie potrzebuje. Apelujemy, aby korzystać z tej funkcji, jeśli wiemy, że nie weźmiemy udziału w e-wizycie, ponieważ w tym czasie połączyć się może ktoś inny w równie ważnej i pilnej sprawie. Pierwsze e-wizyty w ZUS ruszyły 19 paź­dziernika w siedmiu oddziałach a od 4 listopada można je umówić w całej Polsce. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem.

- Tematy rozmów są bardzo zróżnicowane począwszy od pytań dotyczących możliwości wspólnego opodatkowania małżonków, przez wyliczenie prognozowanej emerytury, jak również składanie dokumentów zgłoszeniowych i roz­liczeniowych - dodaje Katarzyna Krupicka. W Białymstoku wideokonsultacje działają od 29 października i nasi eks­perci rozmawiali już z ponad pięćdziesięcioma osobami.

Dzień przed spotkaniem klient ZUS otrzyma SMS-a z przy­pomnieniem o e-wizycie – na wskazany podczas reje­stracji numer telefonu. W dniu spotkania, godzinę przed rozmową, otrzyma mail z linkiem. Po kliknięciu w link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W wideospotkaniu może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli uczestnik rozmowy ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Tekst i grafika: Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner