W sobotę (29 sierpnia) zostało otwarte Epi-Centrum Nauki w Białymstoku...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Epi-Centrum Nauki zaprasza

2020-08-31

fot. UM Białystok/Dawid Gromadzki

Epi-Centrum Nauki w Białymstoku już działa. W sobotę (29 sierpnia) zostało otwarte miejsce, w którym nauka spotyka się z zabawą, rozbudza kreatywność oraz pasję do odkrywania świata. Pierwsze tak duże centrum naukowe we wschodniej części Polski znajduje się na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Epi-Centrum Nauki składa się z dwóch odrębnych stref. Pierwsza z nich to Strefa Małego Odkrywcy – kolorowa przestrzeń edukacyjna o powierzchni blisko 600 m2. Miejsce to przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, czyli przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. W Strefie Małego Odkrywcy znajduje się pięć obszarów tematycznych: Poznawanie i wiedza, Poznaj swoje ciało, Technika, Świat budownictwa, Energia wody oraz Laboratorium Małego Odkrywcy (LABBAR). Wszystkie doświadczenia i zabawy dostosowane są do możliwości dziecięcego spostrzegania, a przez to dają maluchom możliwość poznawania świata nauki.

Druga strefa to Wystawa Główna – uniwersalna przestrzeń poznawcza, w której każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie. Wystawa Główna obejmuje powierzchnię 2 670 m2. Na jej terenie znajduje się niemal 100 stanowisk doświadczalnych. Nie ma tam ustalonych tras zwiedzania, dzięki czemu każdy może samodzielnie decydować, jaką ścieżką i w jakim tempie będzie się poruszał. Wystawa Główna obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Znajdziemy tam stanowiska z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych.

Bilety wejściowe można kupić za pomocą strony epi-centrum.bialystok.pl.

Epi-Centrum Nauki powstało w ramach projektu „Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020. Beneficjentem projektu jest Miasto Białystok, a jego realizatorem był Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Całkowita wartość projektu to 25,4 mln zł, a dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosła 17,4 mln zł. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Trias AVI Sp. z o.o., która w ścisłej współpracy z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym m.in. zaprojektowała przestrzenie, eksponaty i instalacje, a także prowadziła prace wykończeniowe.

Tekst: Anna Kowalska/ UM Białystok

baner