Poeksperymentuj, przeprowadź doświadczenia i przetestuj Epi-Centrum Nauki ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Otwarcie Epi-Centrum Nauki

2020-08-24

fot. Epi-Centrum Nauki

Poeksperymentuj, przeprowadź doświadczenia i przetestuj Epi-Centrum Nauki. W sobotę (29 sierpnia) w Białymstoku otwarte zostanie miejsce, w którym nauka spotyka się z zabawą, rozbudza kreatywność oraz pasję do odkrywania świata. Z tej okazji Epi-Centrum Nauki organizuje Dzień Otwarty, na który rejestracja online ruszy już jutro (25 sierpnia). Pierwsze tak duże centrum naukowe we wschodniej części Polski znajduje się na Stadionie Miejskim w Białymstoku.

Epi-Centrum Nauki składa się z dwóch odrębnych stref. Pierwsza z nich to Strefa Małego Odkrywcy – kolorowa przestrzeń edukacyjna o powierzchni blisko 600 m2. Miejsce to przeznaczone jest przede wszystkim dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat, czyli przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkoły podstawowej. W Strefie Małego Odkrywcy znajduje się pięć obszarów tematycznych: Poznawanie i wiedza, Poznaj swoje ciało, Technika, Świat budownictwa, Energia wody oraz Laboratorium Małego Odkrywcy (LABBAR). Wszystkie doświadczenia i zabawy dostosowane są do możliwości dziecięcego spostrzegania, a przez to dają maluchom możliwość poznawania świata nauki.

Druga strefa to Wystawa Główna – uniwersalna przestrzeń poznawcza, w której każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie. Wystawa Główna obejmuje powierzchnię 2 670 m2. Na jej terenie znajduje się niemal 100 stanowisk doświadczalnych. Nie ma tam ustalonych tras zwiedzania, dzięki czemu każdy może samodzielnie decydować, jaką ścieżką i w jakim tempie będzie się poruszał. Wystawa Główna obejmuje kilkanaście obszarów tematycznych. Znajdziemy tam stanowiska z dziedzin takich jak: optyka, transport, telekomunikacja, medycyna, automatyka, robotyka, mechanika oraz wiele innych.

Już jutro (25 sierpnia) na stronie epi-centrum.bialystok.pl uruchomiona zostanie rejestracja online na Dzień Otwarty w Epi-Centrum Nauki, który odbędzie się w sobotę (29 sierpnia). Aby zagwarantować bezpieczeństwo zwiedzających oraz umożliwić wizytę w tym wyjątkowym miejscu jak największej liczbie osób, podczas Dnia Otwartego obowiązywać będą poniższe zasady:

• udział w Dniu Otwartym możliwy będzie wyłącznie po wcześniejszej rejestracji online,
• zwiedzanie Epi-Centrum Nauki odbywać się będzie w 4 turach o godz. 11.00, 14.00, 16.00, 18.00,
• obowiązywać będzie oddzielna rejestracja na zwiedzanie Strefy Małego Odkrywcy i Wystawy Głównej,
• Strefa Małego Odkrywcy przeznaczona jest dla dzieci od 3 roku życia, wstęp na nią jest możliwy wyłącznie z dorosłym opiekunem
• rejestrując się na Dzień Otwarty będzie można jednorazowo zarezerwować 2 miejsca, np. dla siebie i dziecka,
• liczba osób zwiedzających Strefę Małego Odkrywcy w jednej turze została ograniczona do 25,
• liczba osób zwiedzających Wystawę Główną w jednej turze została ograniczona do 100.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad rejestracji znajdują się na stronie epi-centrum.bialystok.pl.

Epi-Centrum Nauki powstało w ramach projektu „Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku” dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014–2020. Beneficjentem projektu jest Miasto Białystok, a jego realizatorem był Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Całkowita wartość projektu to 25,4 mln zł, a dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosła 17,4 mln zł. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Trias AVI Sp. z o.o., która w ścisłej współpracy z Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym m.in. zaprojektowała przestrzenie, eksponaty i instalacje, a także prowadziła prace wykończeniowe.

Tekst: Eliza Bilewicz-Roszkowska/ UM Białystok

baner