Do poradni leczenia nowotworów układu pokarmowego możemy zapisać się bez skierowania ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-06-22

Dzień Ojca w Białostockim Centrum Onkologii

Od lewej dr n. med. Mariusz Ciemerych i dr n. med. Kamil Safiejko

W sobotę 26 czerwca sześćdziesięciu mężczyzn będzie mogło skorzystać z badania USG jamy brzusznej oraz konsultacji z chirurgiem onkologiem lub urologiem. To akcja BCO organizowana z okazji Dnia Ojca. Zapisy przez infolinię ☎ 856646888 ruszą w środę 23 czerwca z rana.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej specjaliści BCO zachęcali panów do wzięcia udziału w wydarzeniu. Dr n. med. Kamil Safiejko, koordynator pododdziału leczenia nowotworów przewodu pokarmowego (tzw. Colorectal Cancer Unit) na badania zaprosił mężczyzn powyżej 40-tego roku życia, szczególnie tych, u których w rodzinie wystąpiły nowotwory układu pokarmowego. Także tych, którzy mają niepokojące objawy: krwawienie z przewodu pokarmowego, świeża krew w stolcu, niezamierzony spadek masy ciała, zmiana rytmu wypróżnień czy niespecyficzne bóle brzucha. Pacjenci podczas konsultacji otrzymają także testy na krew utajoną w kale do wykonania samodzielnego w warunkach domowych. Doktor Safiejko opowiedział o kompleksowej opiece nad pacjentem onkologicznym z nowotworem jelita grubego:

Nawiązując do całej akcji, chciałbym też podkreślić, że u nas od stycznia zaczął funkcjonować pododdział leczenia nowotworów przewodu pokarmowego, w którym zajmu­jemy się kompleksowym leczeniem nowotworów przewo­du pokarmowego, a mówimy tutaj o nowotworach: jelita grubego, żołądka, trzustki, wątroby, dróg żółciowych. Także od 1 czerwca spełniliśmy, jako jedyni w województ­wie podlaskim, założenia ministerstwa zdrowia jeśli chodzi o kompleksową opiekę pacjentów onkologicznych z no­wotworem jelita grubego. (…) Jeśli mówimy o komplekso­wej opiece to mam tu na myśli nie tylko leczenie chirurgiczne, ale także diagnostykę, monitorowanie takiego pacjenta, radio- i chemioterapię. Wszystkie te usługi świadczymy tutaj na miejscu, także pacjent jest kompleksowo zaopiekowany, ma opiekę psychologa, dietetyka.

Doktor Safiejko, przedstawił także aktualne dane staty­styczne dotyczące zachorowań, z których wynika, że „najczęstszymi nowotworami przewodu pokarmowego są nowotwory jelita grubego i odbytnicy. W Polsce w 2018 roku, to są najświeższe dane, było ponad 18 tysięcy zachorowań na te nowotwory i ta tendencja jest niestety dosyć szybko rosnąca, bo jeszcze w 2014 roku było tych zachorowań 16 tysięcy, a w 2010 – 12 tysięcy. (…) Jeżeli chodzi o sam przewód pokarmowy, to stanowi on 20% wszystkich nowotworów w Polsce”.

Dr n. med. Mariusz Ciemerych, koordynator pododdziału urologii BCO podkreślił istotę takich akcji profilaktycznych: Dzięki takim akcjom możemy z dużym prawdopodobień­stwem wykluczyć czy postawić wstępną diagnozę więk­szości nowotworów układu moczowo-płciowego, tj. raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka prącia, jądra i częściowo również raka gruczołu krokowego (…) Panów młodych od 20-tego do 44-tego roku życia diagnozujemy pod kątem raka jądra. Starszych panów po 50-tym roku życia diagnozujemy w kierunku raka pęcherza moczowe­go i gruczołu krokowego – i dodał - Najczęstszym nowo­tworem układu moczowo-płciowego jest rak gruczołu krokowego. W 2017 roku Krajowy Rejestr Nowotworów zarejestrował 17 tysięcy przypadków nowo rozpoznanego raka gruczołu krokowego. Aż 5 tysięcy chorych zmarło z tego powodu. Drugim co do częstości występowania rakiem układu moczowego jest rak pęcherza moczowego i również w 2017 roku było to 6 tysięcy nowych przypad­ków raka pęcherza moczowego. Raki nerki zdiagnozo­wano u około 2,5 tysiąca mężczyzn.

Osobom, którym nie uda się zapisać na sobotnią akcję przypominamy, że do poradni urologicznej BCO wymagane jest skierowanie, natomiast bez skierowania możemy zapisać się do poradni leczenia nowotworów układu pokarmowego.

Tekst i fotografia: Monika Mróz - rzecznik prasowy Białostockiego Centrum Onkologii

baner