„Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuc w województwach lubelskim i podlaskim” ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-05-31

Światowy Dzień Bez Tytoniu

fot. BCO

31 maja na całym świecie obchodzony jest Dzień Bez Tytoniu. Palenie tytoniu jest przyczyną wielu schorzeń oraz przedwczesnej śmierci. W Europie, na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób, palenie tytoniu znajduje się na drugim miejscu i jest odpowiedzialne za 12,3% chorób.

W tym dniu Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w szczególny sposób kładzie nacisk na profilaktykę raka płuc i zaprasza mieszkańców województw podlaskiego i lubelskiego do wykonania badania niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK) wraz z konsultacją u specjalisty. Działania prowadzone są w ramach projektu pn.„Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuc w województwach lubelskim i podlaskim”.

Problem raka płuca jest o tyle ważny, że dotyczy bardzo dużej części populacji. Jest to nowotwór o jednym z najczęstszych rozpoznań i wyniki leczenia tego nowotworu są niestety niezadowalające. Problemem w przypadku raka płuca jest fakt późnego rozpoznania nowotworu, co uniemożliwia jego skuteczne leczenie. W Polsce rocznie rozpoznawanych jest około 22 tysięcy przypadków raka płuca i około 20 tysięcy stwierdzamy zgonów z powodu tego nowotworu.(…) Objawy kliniczne raka płuca w postaci kaszlu, duszności, chrypki, bólu w klatce piersiowej, utraty masy ciała, nawracających zapaleń płuc występują niestety w zaawansowanym stadium choroby, często uniemożliwiającym przeprowadzenie najskuteczniejszego leczenia. Dlatego też program zastosowania niskodawkowej tomografii komputerowej u osób, które są w grupie szczególnego ryzyka, czyli osób, które długo paliły papierosy, u których rozpoznanie tego nowotworu może być najbardziej prawdopodobne. Wczesne wykrycie raka płuca daje szanse na wyleczenie u około 80-ciu – 90-ciu procent –
podkreśla prof. dr hab. n. med. Ewa Sierko, koordynator naukowy projektu, kierownik oddziału radioterapii I

Badanie niskodawkową oprócz specjalnych ustawień aparatu nie różni się niczym od takiego tradycyjnego tomografu komputerowego. Dawka, którą otrzymują pacjenci w trakcie tego badania jest około 1/3 takiego tradycyjnego badania. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać, nie musi być na czczo, nie musi dostać kontrastu dożylnego. Badanie jest bezbolesne, samo skanowanie trwa około dziesięciu sekund z przyjściem pacjenta do nas do gabinetu, z ułożeniem to jest około dziesięć minut – zaznaczyła dr Eryka Karbowska, kierownik zakładu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego BCO.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, będzie realizowany do końca czerwca 2023 roku. Jego wartość to ponad 1,7 mln zł. W ramach projektu planujemy przyjąć 1600 pacjentów. Ponad 400 osób skorzystało z wizyt wynikowych z lekarzami specjalistami z dziedziny onkologii, pulmonologii i torakochirurgii:

Na ten moment zakwalifikowaliśmy około 600 pacjentów, więc mamy jeszcze dużo miejsc i zapraszamy do zgłaszania. Realizację projektu planujemy zakończyć 30 czerwca 2023 roku. Aby każdy z pacjentów miał możliwość skorzystania z dodatkowej tomografii komputerowej, która jest przewidziana po dwunastu miesiącach przewidujemy zakończenie rekrutacji na maj 2022 roku. Jeżeli chodzi o wykrywalność nowotworów płuc w tym programie wykryliśmy sześć nowotworów, pacjenci są po operacji, czują się dobrze, więc wszystkie te nowotwory były wykryte na niskim stadium zaawansowania – podsumowała Justyna Jabłońska, kierownik projektu.

Zachęcamy do zgłaszania się na badania. W celu uzyskania szczegółowych informacji i chęci zapisania się na badania zapraszamy do kontaktu pod numerem ☎ 603 241 247.

W bezpłatnych badaniach mogą wziąć udział osoby, które spełniają poniższe kryteria:
✔ wiek 55-74 lata z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat;
✔ wiek 50-74 lata z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:
    - ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon
    - indywidualna historia zachorowania na raka: w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia a tytoniu, np. rak pęcherza moczowego, rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
    - historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Tekst: Monika Mróz - rzecznik prasowy Białostockiego Centrum Onkologii

baner