Z okazji pierwszego dnia wiosny w niedzielę (21 marca) mieszkańcy Białegostoku zostali obdarowani sadzonkami drzew ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-03-22

Białystok się zieleni

fot. UM Białystok

Z okazji pierwszego dnia wiosny w niedzielę (21 marca) mieszkańcy Białegostoku zostali obdarowani sadzon­ka­mi drzew. Do białostoczan trafiło 1000 sadzonek kupio­nych przez Miasto.

Niedzielna akcja rozdawania drzewek „Białystok się ziele­ni” rozpoczęła się o godz. 11.00. Po sadzonki można było przyjść na Planty albo na parkingi obok sklepów PSS Spo­łem przy ulicy J. Brzechwy oraz przy ulicy Wrocławskiej. Na mieszkańców czekało łącznie 1000 drzewek różnych gatunków: lip, klonów, dębów szypułkowych, jesionów, olch, jarzębów. Z możliwości otrzymania bezpłatnej sadzo­nki skorzystały setki białostoczan. Drzewka rozdawali pra­cownicy Urzędu Miejskiego. Wśród nich był też prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

– Przed nami trudne zadanie związane z lotniskiem na Kry­wlanach. Będziemy musieli usunąć tam przeszkody lotnicze w postaci drzew. Dlatego chcemy zbilansować te straty między innymi za pomocą drzew, które mieszkańcy posadzą w swoich ogrodach. Wiele osób ma w swoim ogrodzie czy na działce sporo wolnego miejsca i to właś­nie do nich skierowaliśmy naszą akcję – powiedział Tade­usz Truskolaski. – To oczywiście początek, planujemy kolejne takie działania.  

To nie pierwsza tego typu inicjatywa Miasta Białystok. W ostatnich latach do mieszkańców trafiło w prezencie 5 ty­sięcy sadzonek drzew. Miasto zachęcało także mieszkań­ców do zbierania nasion z miejskich łąk kwietnych, aby mogli wysiać je później u siebie. Przed ostatnim Bożym Narodzeniem do białostoczan trafiło natomiast 100 świer­ków w doniczkach.


Agnieszka Błachowska - UM Białystok