"Doktor Żywago" wraca na scenę OiFP w wersji semi-stage ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


"Doktor Żywago" wraca na scenę OiFP w wersji semi-stage

2020-10-21

Fot. M. Heller/OiFP

W tym trudnym i niepewnym okresie to bezpieczeństwo jest sprawą priorytetową, dlatego mając to na uwadze i jednocześnie chcąc dać naszym widzom możliwość po­czucia niezwykłych emocji płynących z musicalu "Doktor Żywago", Opera i Filharmonia Podlaska zdecydowała, że spektakle w najbliższy weekend (sobota, 24 października i niedziela, 25 października) odbędą się w wersji semi-stage (wersja ta polega na ograniczeniu ruchu scenicznego i rozdzieleniu artystów, Orkiestra OiFP zagra z Sali Kameral­nej). Na scenie zobaczymy artystów, tancerzy, scenografię, a także efekty pirotechniczne – największą zmianą będą krótsze i mniej liczebne sceny, właśnie ze względu na bezpieczeństwo artystów, a cały spektakl będzie krótszy o około 40 minut.
Oczywiście dajemy Państwu możliwość wyboru – do piąt­ku 23.10.2020 można zrezygnować z biletu zakupio­nego w kasie, jak i online. Natomiast każdy, kto zdecyduje się obe­jrzeć tę wersję spektaklu, otrzyma dodatkowo wyjątkowy program do musicalu "Doktor Żywago".

Na bieżąco monitorujemy sytuację w kraju, do każdego wydarzenia podchodzimy odpowiedzialnie, dlatego o kolejnych spektaklach będziemy informować na początku przyszłego tygodnia.

Zwrot biletu zakupionego w kasie biletowej może nastąpić za okazaniem dokumentu zakupu do dnia 23.10.2020. Zwrot należności za zwracany bilet następuje w tej samej formie płatności, w której dokonano zapłaty za bilet (go­tówka, przelew, karta płatnicza) i wyłącznie na te karty i rachunki bankowe, z których dokonano płatności za nabywane bilety.

Prośbę o ewentualne dokonanie zwrotu biletu zakupione­go online można przesłać na adres bilety@oifp.eu dołą­czając bilet elektroniczny oraz prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz adresu e-mail osoby kupującej bilet do dnia 23.10.2020. Zwroty zostaną wykonane tą samą drogą, którą została dokonana płatność, zarówno w przypadku płatno­ści przelewem bankowym, BLIKiem jak i kartą, z zastrze­żeniem terminu zgodnie ze wskazaniem operatora kart płatniczych, do 31 dni.

Na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej powraca jeden z najlepszych polskich musicali – „Doktor Żywago” z muzyką Lucy Simon, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka.

Zapraszamy do obejrzenia klipu promującego spektakl:
https://www.youtube.com/watch?v=WDWzmCwxNMs

– W obliczu uczucia, którego doświadczają Jurij i Lara – uczucia tak niepodważalnego, beznadziejnego i niezwykłego – czas upadku caratu i narodzin sowieckiego imperium to z literackiego punktu widzenia idealne podłoże historyczne – opowiada Jakub Szydłowski, reżyser. – W czasach okrucieństw i przemocy na niewyobrażalną wręcz skalę, kiedy traci się nadzieję na normalne życie, kiedy doświadcza się etycznego zezwierzę­cenia i upadku wszelkich wartości, jedynym ratunkiem, który może nas utrzymać na powierzchni człowieczeństwa, okazuje się miłość, której chwytamy się, by nie utonąć. Naszym zadaniem jako twórców jest uzmysłowić widzowi głębię i siłę tej miłości.

Powieść „Doktor Żywago” Borysa Pasternaka to jedna z najpiękniejszych w dziejach światowej literatury historii o miłości. Jako pierwsi przenieśli ją na scenę musicalową Amerykanie. Dokonali rzeczy niezwykłej – zaadaptowanie tak obszernego, skompliko­wanego kompozycyjnie dzieła wymaga nadzwyczajnej wirtuozerii. Libretto oparte na powieści wielkiego noblisty, sięgające swą koncepcją także do hollywoodzkiej adaptacji, stworzył Michael Weller. Teksty piosenek przygotowali Michael Korie i Amy Powers. Doskonałą, poruszającą najgłębsze emocje, muzykę skomponowała Lucy Simon. Światowa premiera musicalu odbyła się w Sydney w 2011 roku. Tym razem „Doktora Żywago” na nowo opowiedzą Polacy. Spektakl w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, czytelnie nawiązujący do czasów, w których oryginalnie osadzona jest akcja powieści, bez wątpienia nazwać można dziełem uosabiającym wielkość i rozmach. W inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej bogata oprawa sceniczna została połączona z rozbudowaną warstwą muzyczną – kompozycje Lucy Simon zinstrumentował Krzysztof Dombek. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki. Monumentalną scenografię, obrazującą dni upadku caratu i narodziny sowieckiego imperium, przygotował Mariusz Napierała. Atmosferę wojennej zawieruchy realistycznie odmalowują zbiorowe sceny batalistyczne z oryginalną choreografią autorstwa Jarosława Stańka. Na szczególną uwagę zasługują również artyści zaproszeni do współpracy. „Doktor Żywago” daje pole nie tylko do wokalnego, ale i aktorskiego popisu występującym na scenie solistom.

Libretto białostockiej inscenizacji jest oparte na powieści Borysa Pasternaka, swą koncepcją sięga także do hollywoodzkiej adaptacji. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz librett tak znanych musicali, jak „Koty”, „Upiór w operze”, „Les Miserables” czy „Mamma Mia!”. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, dyrygent na stałe współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską, dyrygujący m.in. operami „Traviata”, „Czarodziejski flet”, „Carmen”, „Cyganeria” oraz musicalami „Upiór w operze”, „Skrzypek na dachu” i operetką „Zemsta nietoperza”. Reżyserii inscenizacji podjął się Jakub Szydłowski, reżyser musicali „Rent” i „Cyrano de Bergerac”. Za warstwę scenograficzną spektaklu odpowiada Mariusz Napierała, który jest również autorem plakatu do musicalu, za kostiumy – Anna Chadaj. Choreografię przygotował Jarosław Staniek, słynący z realizacji takich hitów musicalowych, jak „Jesus Christ Superstar”, „Chicago” czy „Hair”.

Obsada musicalu to artyści z wielkim doświadczeniem i wspaniałymi głosami. W tytułowej roli Jurija Żywago wystąpi Rafał Drozd, Łukasz Zagrobelny, Lary – Agnieszka Przekupień, Paulina Janczak, Wiktora Komarowskiego – Damian Aleksander, Dariusz Kordek, Toni – Monika Ziółkowska, Monika Bestecka, Strielnikowa – Tomasz Bacajewski, Marcin Wortmann.

Wystąpią zespoły: Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Grzegorza Berniaka, Chór pod kierownictwem Violetty Bieleckiej, artyści Chóru Dziecięcego kierowanego przez Ewę Barbarę Rafałko oraz tancerze.

Tekst: Joanna Dolecka Rzecznik prasowy OiFP

baner