Dni Miasta Białegostoku uświetni swoim występem m.in KAYAH, sprawdź kto jeszcze u nas zagości ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-06-16

Dni Miasta Białegostoku

KAYAH, fot. Materiały prasowe

Dni Miasta Białegostoku będziemy świętować w dniach 25-27 czerwca. Atrakcji i gwiazd na pewno nie zabraknie, a białostoczanie wreszcie spotkają się na Rynku Kościu­szki, na wielkim koncercie plenerowym.

Trzydniowe święto miasta wypełni mnóstwo wydarzeń, które zostały przygotowane z myślą o białostoczanach w różnym wieku. Miejskie instytucje kultury będą czekały na mieszkańców z bogatym programem. Główną atrakcją będzie wielki koncert plenerowy w sobotę, 26 czerwca, na Rynku Kościuszki. Na scenie zobaczymy Roksanę Węgiel, Video, Krzysztofa Zalewskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 i zostanie zorganizowany zgodnie z obowiązu­jącym reżimem sanitarnym.

– Serdecznie zapraszam naszych mieszkańców na te wy­darzenia, abyśmy mogli wspólnie poświętować. Dni Białe­gostoku to dobra okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, poczuć radość i dumę z naszego miasta – powiedział pre­zydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W ramach tegorocznych Dni Białegostoku 25 czerwca, w piątek, w sali kina Forum poznamy laureatów Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesła­wa Kazaneckiego. Galę uświetni koncert Soyka Trio.

Natomiast w niedzielę, 27 czerwca o godz. 18.00, również w sali kina Forum zostanie wręczona Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku. Otrzymają tę nagrodę: mająca białostockie korzenie piosenkarka i producentka muzyczna Kayah, związana z Białostockim Teatrem Lalek dramatopisarka i autorka książek dla dzieci Marta Guśnio­wska, obchodzący 35-lecie pracy artystycznej aktor BTL Adam Zieleniecki oraz pochodzący z Białegostoku jeden z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia Bartosz Bielenia. W trakcie tego wydarzenia obejrzymy występ Kayah.

W czasie święta naszego miasta będzie miało miejsce wiele wydarzeń kulturalnych, koncertów i wystaw. W ra­mach obchodów 80. rocznicy spalenia Wielkiej Synagogi 26 czerwca o godz. 17.00 w Białostockim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert zespołu KROKE. Z kolei Centrum Ludwika Zamenhofa zaprasza na warsztaty rodzinne z klockami LEGO. Przez trzy dni będzie trwała wielka budo­wa ogrodów hetmana Branickiego, można będzie też poznać historie pałacu.

Dniom Miasta Białegostoku będzie towarzyszyć Między­narodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Meta­morfozy Lalek”, a także wystawy: „…daj nam dzisiaj” w galerii Arsenał, „Zmechanizowani” w Muzeum Wojska (zostanie otwarta 25 czerwca) oraz „Nadworni architekci Jana Klemensa Branickiego” w Domu Kultury „Śród­mie­ście”.

Od 18 do 27 czerwca chętni będą mogli wybrać się na spacery historyczne po białostockich osiedlach zor­ga­nizowane w ramach projektu „Moja ulica, moje osiedle, moje miasto”. Poprowadzi je Andrzej Kłopotowski. Zwieńczeniem święta miasta będzie potańcówka w Ogrodzie Branickich – w niedzielę w godz. 17.00–21.30.

W organizację święta Białegostoku włączyły się instytucje kultury: Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał, Muzeum Wojska, Galeria im. Sleńdzińskich, Białostocki Teatr Lalek, Dom Kultury „Śródmieście”. Szczegółowy program wydarzeń został zamieszczony na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.


Anna Kowalska - UM Białystok