Jeszcze w październiku zostaną wypłacone pierwsze „czternastki” ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-10-19

Jeszcze w październiku zostaną wypłacone pierwsze „czternastki”

fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty trafią do uprawnionych pod koniec października.

- Wypłata „14” emerytury trafi do naszych klientów wraz z świadczeniem należnym za listopadowych. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, osobom otrzymującym emerytury czy renty do pierwszego dnia każdego miesiąca wypłata świadczeni wraz z dodatkową gratyfikacją zostanie przekazana pod koniec październik - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Świadczeniobiorca ma prawo do emerytury w kwocie 3500 zł, brutto( 3500 zł – 2900 zł = 600 zł ). Czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 600 zł (1250,88 – 600 zł =650,88 zł).

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.
- Z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje - dodaje rzeczniczka.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona dla ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać dla ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastkę w kwocie 1250,88 zł brutto. To świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na w kwotę pobieranej renty czy emerytury .


Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

baner