Do poradni dermatologicznej wymagane jest skierowanie, które może wystawić lekarz rodzinny lub lekarz innej specjalizacji ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


2021-05-10

Nowe poradnie przy Białostockim Centrum Onkologii

fot. pixabay.com

W najbliższy piątek pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w nowo zakontraktowanej poradni dermatologii i wene­rologii przy Białostockim Centrum Onkologii. Umowa z Podlaskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ obowiązuje od 14 czerwca br.

Poradnię traktujemy jako preselekcyjną poradnię, do której pacjenci będą mogli zgłaszać się z wszystkimi zmianami. Do tej pory taka poradnia nie funkcjonowała, dlatego też nasi chirurdzy w ramach swojego kontraktu, w ramach swoich świadczeń takich pacjentów przyjmowali. Chcielibyśmy, żeby ta poradnia była dedykowana do tych pacjentów, którzy mają takie zmiany, które w ocenie chirurgów są zmianami na tyle łagodnymi, bądź też zmianami, które można operować, czy też można wykonywać zabiegi w warunkach ambulatoryjnych. Dla nas jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ pacjent musi mieć świadomość, że każda zmiana może być zmianą łagodną, bądź też może stanowić zagrożenie i o tym będą już nasi lekarze decydować. Otwarci jesteśmy na pacjentów całego województwa podlaskiego – zaznacza Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Specjaliści w poradni będą przyjmować w piątki w godzinach 8-14. Do poradni dermatologicznej wymagane jest skierowanie, które może wystawić lekarz rodzinny lub lekarz innej specjalizacji.

Bardzo się cieszę z powstania przy Białostockim Centrum Onkologii poradni dermatologicznej i zacieśnienia współ­pracy między chirurgią onkologiczną i dermatochirurgią onkologiczną. W naszej poradni chcemy się skupić i na pacjentach chirurgów onkologów, którzy już są po leczeniu nowotworów skóry, gdyż u nich jest zwiększone ryzyko rozwoju kolejnego nowotworu skóry, jak również na pacjentach, którzy są zaniepokojeni swoimi zmianami i po prostu chcą sprawdzić, czy jest to zmiana łagodna, czy złośliwa. Chcemy skupić się na leczeniu i diagnostyce tych najwcześniejszych stadiów i czerniaka, i czerniakowych raków skóry. Wykrycie czerniaka w najwcześniejszym stadium daje nam prawie stuprocentowe wyleczenie – podsumowuje dr Marta Koper, specjalista dermatologii i wenerologii i dodaje – Do tej pory w województwie podlaskim nie istniało takie centrum koordynujące i chirurgią onkologiczną, i dermatologią, tak naprawdę jesteśmy pionierami w tym zakresie.

Poza poradnią dermatologii i wenerologii od 14 czerwca br. zakontraktowane zostały także poradnie genetyczna i endokrynologiczna.

Z okazji przypadającego w dniach 17-24 czerwca Tygodnia Świadomości Czerniaka, nasze Centrum przygotowało akcję profilaktyczną dla osób pełnoletnich, w ramach której oferujemy konsultację ze specjalistą chirurgiem i badanie dermatoskopowe skóry:

Będzie można zapisywać się na badania dermatoskopo­we, gdzie chirurg onkolog, głównie ja, będę badała na­szych pacjentów dermatoskopowo oraz nasze pielęgniarki przeszkolone w zakresie profilaktyki nowotworów skóry i czerniaków przeprowadzą taką akcję edukacyjną, rozda­dzą próbki kremów z filtrem, żeby pacjenci mogli dowie­dzieć się więcej na temat czerniaka – mówi dr Katarzyna Bielawska, specjalista chirurgii onkologicznej i podkreśla - Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry i generalnie spośród innych nowotworów paradoksalnie jest najprostszy do wykrycia, bo widać go gołym okiem na skórze, bądź te wczesne postacie widać w dermatoskopie. Generalnie śmiertelność z powodu czerniaka w Polsce jest bardzo wysoka. Bardzo dużo pacjentów ma rozpoznaną tą chorobę w późnym stadium zaawansowania. (…) Dlatego bardzo ważne są akcje profilaktyczne oraz taka kampania edukacyjna na temat czerniaka.

Zapisy na badania ruszą w najbliższy czwartek (17 czer­wca) za pośrednictwem ☎ 85 6646 888. Ilość miejsc jest ograniczona.

Tekst: Monika Mróz - rzecznik prasowy Białostockiego Centrum Onkologii

baner