"Czarna Dama" została filmem miesiąca w kategorii „Najlepszy Dramat” w międzynarodowym konkursie
logo
czytaj E-gazety prasa online


Film "Czarna Dama"
zdobywa pierwszą nagrodę!

2020-07-15

fotka

Bardzo miło nam poinformować, że „Czarna Dama” została filmem miesiąca w kategorii „Najlepszy Dramat” w międzynarodowym konkursie European Cinematogra­phy AWARDS (ECA) dla niezależnych twórców filmo­wych z całego świata.

fotka

Konkurs polega na tym, że specjaliści branży filmowej ECA ogłaszają półfinalistów, finalistów i zwycięzców każdego miesiąca. Co roku wybierany jest Best Of Thee Best (ze wszystkich kategorii), a nagrodą jest trofeum Golden Eagle. Po kompleksowym procesie oceny, nagradzani są najlepsi niezależni filmowcy, którzy otrzymują dostęp do profesjonalistów z branży filmowej, mogących zaoferować poradnictwo i inne formy pomocy w karierze. Sędziowie oceniają jakość filmowania, kreatywność i umiejętność opowiadania historii. Misją festiwalu jest promowanie filmów i bycie kolejnym krokiem w karierze twórców.

"Czarna Dama" to fabularna produkcja filmowa w stylistyce kina noir, której akcja rozgrywa się na terenach przedwo­jennej Białostocczyzny. Obraz przedstawia inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami kryminalną historię tajemni­czej kobiety. Film jest w całości realizowany przez podla­skich twórców.

Iga (w tej roli Izabela Wilczewska), uciekając przed trudną przeszłością, wraca do rodzinnego Białegostoku. Okazuje się jednak, że w prowincjonalnym mieście, gdzie przepla­tają się historie tajemniczej podlaskiej sekty, polskich i rosyjskich sąsiadów oraz mafijnych interesów żydowskie­go półświatka, niełatwo znaleźć schronienie. Jednak największym zagrożeniem może okazać się jej własna przeszłość.

Film powstał przy ogromnym zaangażowaniu wielu białostockich twórców, począwszy od odpowiedzialnego za scenariusz Krzysztofa Szubzdy, który wraz z Łukaszem Seweryńskim jest reżyserem filmu, autora zdjęć Pawła Jankowskiego (autora filmu „Cząstka Podlasia”), twórców muzyki (Thee Consonance Trio, Kasia Garłukiewicz) i kostiumów, które przygotowała Elwira Horosz. W filmie zobaczymy najlepszych podlaskich aktorów: m.in. Ryszarda Dolińskiego, Krzysztofa Bitdorfa, Krzysztofa Zemłę, Katarzynę Siergiej, Andrzeja Beję-Zaborskiego oraz Adama Woronowicza.

Producentem i pomysłodawcą filmu jest Mucha na dziko.
Realizację filmu wsparł Urząd Marszałkowski Wojewódz­twa Podlaskiego, Urząd Miasta Białystok oraz firmy Kotniz Sp.z o.o. Sp.k. i Unibep SA.

To pierwsze wyróżnienie dla filmu w całości nakręconego przez białostockich twórców. „Czarna Dama” miała mieć swoją premierę 26 marca 2020 roku, jednak z powodu wybuchu pandemii, jej termin musiał ulec zmianie. Jeżeli sytuacja nie ulegnie pogorszeniu, już jesienią film będzie można zobaczyć na ekranach kin.

Oficjalna strona internetowa filmu: www.czarnadamafilm.pl

Tekst i grafika: Hubert W. Buharewicz kierownik produkcji filmu "Czarna Dama"

baner