Bonem turystycznym można płacić wielokrotnie, aż do jego wyczerpania...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Rosnące zainteresowanie bonem turystycznym

2020-08-28

fot. pixabay

Pod koniec wakacji rośnie zainteresowanie bonem turystycznym nie tylko wśród rodziców ale także wśród branży turystycznej. Nie trzeba jednak spieszyć się z wykorzystaniem tych środków. Bon jest ważny do 31 marca 2022r. Co istotne, można nim płacić wielokrotnie, aż do jego wyczerpania.

Bon Turystyczny jest ogromnym wsparciem dla podmiotów turystycznych oraz rodzin. Można nim dokonywać płatności za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne u podmiotów, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie jest ich już ponad 16,7 tys. Warto pamiętać, że bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

- Pod koniec wakacji widzimy rosnące zainteresowaniem bonem. ZUS wydał około 840 tys. bonów o łącznej wartości ponad 720 mln zł. W całym kraju beneficjenci wykonali 226 tys. płatności bonami na łączną kwotę ponad 155 mln zł, a do podmiotów turystycznych trafiło już ponad 119 mln zł– informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecz­nik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Obsługa bonu odbywa się wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można go tam aktywować w dowolnym momencie np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami, po podaniu danych kontaktowych takich jak adres e-mail i numer telefonu komórkowego.

- Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em - wyjaśnia rzeczniczka.

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną (POT). Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Na PUE ZUS podmiot turystyczny może zarządzać uprawnieniami osób, które będą przyjmować płatności bonem. Uzyska też dostęp do swoich rozliczeń.

Katarzyna Krupicka - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

baner