500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością
logo
czytaj E-gazety prasa online


1 sierpnia ruszył bon turystyczny; w weekend niemal 3 tys. płatności

2020-08-03

fot. pixabay.com

Od soboty, 1 sierpnia można aktywować bon turystyczny i z niego skorzystać. W weekend zapłacono nim już niemal 3 tys. razy na łączną kwotę ponad 2 mln zł.

500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością – tyle wynosi świadczenie z tytułu bonu turystycznego. Za jego pomocą można opłacić np. wczasy, kolonie, obozy, tzw. zielone szkoły czy pobyt w hotelu na terenie Polski. Bony będą ważne do 31 marca 2022 r.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w mediach społecznościowych, że bonami zapłacono przez weekend już niemal 3.000 razy na łączną kwotę 2.286.023 zł. Bon można realizować w 8382 miejscach w Polsce.

„Pandemia dała się mocno we znaki regionom i samorządom zależnym od turystyki, takim właśnie jak my. Wszelkie inicjatywy i rządowe narzędzia mogące wspomóc ten sektor są jak najbardziej wskazane i wręcz pilnie potrzebne” – ocenia Olga Roszak - Pezała, burmistrz Mielna.

„Bon turystyczny został uruchomiony na półmetku tegorocznych wakacji, zatem trudno określić, czy dźwignie branżę jeszcze w tym sezonie, na co liczyli hotelarze i kwaterodawcy. Jest jednak szansa, że bon zachęci rodziny do podróżowania i będzie jednym z fundamentów odbudowywania krajowej turystyki” - dodaje burmistrz.

„Docierają do mnie sygnały, że nasi przedsiębiorcy będą chcieli zarejestrować się w bazie podmiotów umożliwiających płacenie bonem turystycznym” – mówi nam Agnieszka Kurczewska, wójt gminy Piecki.

„Co prawda na razie bardzo nie odczuliśmy zmniejszonego ruchu turystycznego i w lipcu nasze obiekty turystyczne miały pełne obłożenie, ale nie wiadomo, jak będzie w sierpniu. Jeśli dzięki bonowi kilka osób więcej zdecyduje się na wypoczynek w naszej gminie, to dobrze” – komentuje wójt.

Na lipcową poprawę na rynku turystycznym zwraca uwagę również prezydent Torunia Michał Zaleski. "Lipcową poprawę na rynku zawdzięczamy przede wszystkim polskim turystom indywidualnym, którzy w te wakacje wybierają najatrakcyjniejsze miejsca w Polsce, takie jak Toruń. Zauważalny jest wzrost liczby przyjazdów rodzinnych - mówi prezydent Zaleski. "Można się więc spodziewać, że Polski Bon Turystyczny jeszcze wzmocni tę tendencję - bo przecież jego bezpośrednimi adresatami są dzieci do 18 roku życia podróżujące najczęściej z rodzicami. Dlatego też w dalszym ciągu zachęcamy toruńskie firmy z branży turystycznej do zarejestrowania się w systemie i korzystania z płatności dokonywanych za pomocą bonu. Zakładamy, że przyniesie to dobre efekty dla gospodarki Torunia" - zaznacza.

Pomysł pozytywnie ocenia też Jan Harhaj, starosta lidzbarski. „Na podstawie rozmów z przedsiębiorcami z branży turystycznej, mogę powiedzieć, że pomysł jest bardzo dobry, ta pomoc jest potrzebna” – podkreśla w rozmowie z samorzad.pap.pl. Ale zauważa też mankamenty: „Szkoda, że bon wdrażany jest w okresie wakacyjnym - ci co mieli jechać na urlop w sierpniu, to i tak pojadą. Zachęta w postaci bonu bardziej potrzebna byłaby w tzw. martwym okresie turystycznym, np. w listopadzie” – wskazuje samorządowiec.

Starosta zwraca też uwagę, że ponieważ bon przysługuje na dziecko, w tym martwym sezonie ze względu na szkołę można będzie korzystać z niego tylko weekendy.

Aby skorzystać z bonu, trzeba mieć profil na PUE ZUS. Osoby, które chcą skorzystać z dodatkowego bonu przysługującego na dziecko z niepełnosprawnością, powinny złóżyć na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”.

„Za pomocą bonu będziesz mógł płacić wielokrotnie, aż wyczerpiesz pełną kwotę. Kwotę do wykorzystania będziesz widział na swoim profilu na PUE ZUS” – wyjaśnia rząd. „Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, podasz osobie przyjmującej płatność za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną kod obsługi płatności przypisany do Twojego bonu. A następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który dostaniesz SMS-em” - czytamy w rządowej instrukcji.

Źródło: Kurier PAP
http://kurier.pap.pl/regiony/1-sierpnia-ruszyl-bon-turystyczny

baner