Apelujemy o czujność i rozsądek podczas dokonywania świątecznych zakupów ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Bezpieczne zakupy świąteczne

2020-12-15

W tym roku przygotowania do świąt jak również same święta mają nieco innych charakter. To niestety za spra­wą panującej na świecie pandemii koronawirusa SARS-COV-2 i obostrzeń z nią związanych. W otwartych od 28 listopada galeriach handlowych zauważalny jest coraz większy ruch, jednak liczba osób robiących w danej chwili zakupy jest ograniczona i zależna od powierzchni danego lokalu. Pamiętajmy, że w celu ograniczenia kontaktów z innymi ludźmi, zakupy możemy również zamówić przez Internet.

KUPUJEMY BEZPIECZNIE W SKLEPACH STACJONAR­NYCH, NA TARGACH I BAZARKACH
Wychodząc z domu, pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa. Przed wejściem do sklepu musimy dezynfekować dłonie, bądź założyć jednorazowe rękawiczki. Podczas robienia zakupów należy przemieszczać się z zachowaniem odstę­pu od innych klientów. Jeśli mamy taką możliwość, stara­jmy się wybierać takie pory, gdy panuje najmniejszy ruch. Dla osób starszych, w wieku powyżej 60. lat, ustawodaw­ca przewidział od poniedziałku do piątku specjalne godzi­ny dla seniorów tj. 10:00-12:00.

Nie pozwólmy się okraść!
Policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupis­ka ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na tar­gach i w środkach komunikacji publicznej, zachować szcze­gólną ostrożność. W takich właśnie punktach zdarza się najwięcej kradzieży. Niestety kieszonkowcy najczęściej wykorzystują nasze rozkojarzenie. W szczególności uwa­żajmy w miejscach takich jak: dworce, przystanki, sklepy, gdzie jesteśmy narażeni na kradzież. Jeśli mamy przy so­bie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miej­scach, zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posia­danej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej za­wartości portfela, najbezpieczniej mieć wcześniej odliczo­ną kwotę pieniędzy. Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym mie­jscu. Robiąc zakupy, pamiętajmy, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki. Zwracajmy uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawia­jąc ich bez opieki i nadzoru. Wyjmując kilkukrotnie portfel podczas kupowania, za każdym razem zamykajmy toreb­kę lub plecak. Trzymajmy je najlepiej z przodu, zamknięciem do siebie.

Bądźmy czujni!
Podczas zakupów klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem, ponieważ w przypadku zagubienia ich, złodziej może okraść nasze mieszkanie. Zwracajmy uwagę na zamieszanie w sklepie, autobusie czy hali targowej. Podczas podróży lub przemieszczania się komunikacją miejską, starajmy się nie pozostawiać ba­gażu bez opieki, ponieważ grozi to nie tylko utratą nasze­go mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Pilnujmy dzieci na zakupach!
Zabierając ze sobą dzieci, pilnujmy je, aby się nie zgubiły. Jeżeli już do tego dojdzie, szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy. Warto wcześ­niej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie widziały ich ostatni raz, starsze dzieci powinny mieć zapi­sane w telefonie komórkowym kontakty do najbliższych osób. Najprostszym sposobem zadbania o to, aby numery telefonów do najbliższych były łatwo dostępne w takiej sytuacji jest dopisanie przed nazwą kontaktów w telefonie skrótu ICE.

KUPUJEMY BEZPIECZNIE W INTERNECIE

Bądźmy wyczuleni podczas robienia zakupów w sieci!

Zakupy poprzez Internet stały się w dobie koronawirusa praktycznie codziennością, zwłaszcza teraz, przed święta­mi cieszą się ogromną popularnością. Są bardzo wygodne i dają możliwość wyboru najatrakcyjniejszej spośród ofert licznych sklepów internetowych czy portali aukcyjnych. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Apelujemy, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek. Dlatego uważajmy na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Za każdym razem sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupują­cych na jego temat. Starajmy się dokonywać zakupów za pobraniem, płaćmy po otrzymaniu zamówionego towaru. Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków, a na stronę sklepu wchodźmy, wpisując adres w oknie przeglą­darki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Unikajmy także zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić m.in. z przestępstwa, zachowajmy dla pewno­ści korespondencję ze sprzedawcą. Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zaw­sze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpli­wości. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urzą­dzeniach i unikajmy wykonywania ich w miejscach publi­cznych. Nigdy nie udostępniajmy swoich numerów PIN czy haseł np. do bankowości elektronicznej. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki.

Dbajmy o siebie wzajemnie!
Jeśli zamawiamy zakupy z dostawą do domu, koniecznie zadbajmy o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i kuriera. Zakupy odbierajmy zawsze w maseczce, postarajmy się zachować dystans, a jeśli musimy coś podpisać, skorzy­stajmy z własnego długopisu. Jeśli przebywamy na kwa­rantannie lub izolacji, koniecznie poinformujmy o tym dostawcę lub dyspozytora. Zostawi on zamówienie pod drzwiami bez konieczności bezpośredniego kontaktu. To wyjątkowy czas pełen odpowiedzialności, w którym musi­my myśleć o bezpieczeństwie nie tylko swoim, ale wszy­stkich, którzy mają z nami kontakt.

Apelujemy o czujność i rozsądek podczas dokonywania świątecznych zakupów.

Tekst i grafika: Biuro Prewencji KGP

baner