Kilka przestróg co należy zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów! ...
logo
czytaj E-gazety prasa online


Policjanci apelują do wszystkich o ostrożność

2020-10-22

fot. pixabay.com

Policjanci apelują do wszystkich, szczególnie do osób starszych o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi. Wczoraj, kolejna osoba straciła swoje oszczędności. Pamiętajmy, wachlarz działań oszustów jest bardzo szeroki.

Wczoraj, policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Do 73 latki zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika poczty. Poinformował seniorkę, że ma do odebrania pacz­kę oraz listy z banku. Aby kobieta mogła otrzymać przesy­łki potrzebny był adres, który seniorka podała w trakcie rozmowy. Kolejnego dnia 73-latka otrzymała następny te­lefon, tym razem do seniorki zadzwoniła kobieta podająca się za funkcjonariusza Policji z informacją, że musi przygo­tować pieniądze, które będą dowodem oszustwa, którego ofiarą miała paść właśnie 73-latka. Dodała również, aby rozmówczyni pod żadnym pozorem do nikogo nie dzwoni­ła, ponieważ jej telefon jest na podsłuchu. Niestety padła ofiarą oszustów i straciła znaczną ilość pieniędzy.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów:

✔ Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je prze­trzymujesz.

✔ Nie podawaj drogą telefoniczną żadnych swoich danych w tym danych teleadresowych.

✔ Pamiętaj Policja nigdy nie informuje o prowadzo­nych przez siebie działaniach i nie prosi o pieniądze.

✔ Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto po­daje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

✔ Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejęt­nie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak naj­więcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych.

✔ Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom!

✔ Powiadom o całe sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Tekst i fotografie: KMP Białystok